Troche Was teraz pomęcze...w tym poście, zostaną przedstawione cztery fazy uzależnienia.
Uzależnienie od gier hazardowych nie rodzi się w jeden wieczór spędzony w kasynie czy przy jednorękich bandytach. W procesie powstawania uzależnienia od hazardu wyróżnia się 4 etapy rozwoju choroby, przy czym każda z nich może trwać różną długość czasu a leczenie uzależnienia może rozpocząć się w każdej fazie choroby, jeśli tylko problem zostanie rozpoznany. W pierwszej fazie, która niesie ze sobą najmniejsze koszta emocjonalne uzależnienie od hazardu jest niestety najrzadziej rozpoznawane.
Faza I – Zwycięstwa (Granie towarzyskie)
Pierwszy etap uzależnienia rozpoczyna się od okazjonalnego grania – początki mogą być różne – automaty losowe, zdrapki, totalizator sportowy, wizyta w kasynie. Im częściej udaje się wygrać, tym szybciej pojawia się przekonanie o własnej wielkości i odkryciu sposobu na wygranie. Osoba, która powoli zaczyna wchodzić w świat uzależnienia, doznaje poczucia mocy i zaczyna snuć fantazje o wielkich wygranych. Granie staje się coraz częstsze, zwiększają się też kwoty, które chory przeznacza na hazard.
Faza II – Straty (Faza ostrzegawcza)
Coraz wyższe stawki, to również coraz wyższa przegrane. Uzależniony, aby kontynuować swoje uzależnienie, zaczyna pożyczać pieniądze, czy wyprzedawać dobra. Coraz częściej, ewentualne wygrane pochłaniane są przez rosnące długi. Uzależniony, zaczyna ukrywać kwestię hazardu przed rodziną czy współpracownikami, jednocześnie ma cały czas poczucie tego, że uda mu się odegrać.
Faza III – Desperacja (Faza krytyczna)
Możliwość wyjścia ze spirali długów jest coraz mniejsza. Pojawiają się lęki przed brakiem możliwości spłaty zadłużeń. One powodują z kolei odczuwanie przykrego napięcia, które łagodzone jest poprzez granie. Do tego dochodzi zawężenie świadomości – hazard jest dla chorego jedynym sposobem na odegranie się. Na tym etapie często dochodzi do zerwania więzi z rodziną i znajomymi. Objawy depresyjne i poczucie winy prowadzą do stanu psychicznego wyczerpania.
Faza IV – Utrata nadziei (Faza chroniczna)
Zawężenie świadomości zaczyna przypominać stan presuicydalny. Chory nie widzi wyjścia z sytuacji. Chory zaczyna mieć myśli samobójcze, boi się wierzycieli. Często na tym etapie chory może uciec w inne uzależnienie – alkohol i narkotyki. Jeśli chory nie zwróci się po pomoc, uzależnienie od hazardu może skończyć się samobójstwem, zabójstwem (za długi) 1 bądź więzieniem.
Jak myślicie, czy można powiedzieć, że któraś z faz jest bardziej niebezpieczna niż inne? A może któraś z nich wg Was jest najbardziej niebezpieczna?
Faza krytyczna jest jak nazwa wskazuje, najbardziej krytyczna:) Jednak sądzę że już I faza jest niebezpieczna, i trzeba dużo silnej woli by nie poszło to dalej.
OdpowiedzUsuńsądzę, że faza II jest najbardziej niebezpieczna, bo wtedy tracimy kontrolę nad tym, co na początku wydawało się nam zabawą. Jeśli w tym momencie nie zawołamy o pomoc, to skończy się to źle, a nawet jeszcze gorzej...
OdpowiedzUsuńpozdrówka;p
Taaak.. hazard to naprawdę niebezpieczne uzależnienie.. Człowiek nawet nie wie kiedy traci pieniądze, dom a nawet rodzinę, choć jeszcze nie dawno wszystko mogłoby się wydawać takie piękne.. Z tym trzeba uważać..
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
ja mysle ze ostatnia faza to juz upadek na samo dno, a potem jak ciezko sie z tego podniesc i niewiadomo nawet kiedy az ttak nisko sie upadlo, gdyz na poczatku byla to tylko niewinnna zabawa
OdpowiedzUsuńGrałem w punto-banco oraz obstawiałem zakłady online, przelewy dokonywałem bardzo szybko za pomocą moneybookers.com , pierwszego dnia z 500 pln zarobiłem na czysto 700pln w ciągu 1 godziny , ale przez kolejne 2 dni traciłem odpowiednio po 1200pln dziennie, pierwsze 1200 pożyczone od brata przelewem, a drugie 1200 dostałem zwrot ze skarbówki z tytułu ulgi za dziecko, jestem nałogowym hazardzistą online , i uwierzcie mi że mam wyczyszczone konto ze wszystkiego co miałem na nim, gdybym pieniądze trzymał w gotówce miałbym je do dziś, do wypłaty został 1 tydzień i muszę wziąść kredyt z 500pln,żeby moja rodzina mogła egzystować, a wszystko przez naiwność i głupotę, od dziś trzymam na koncie 50pln plus środki potrzebne na zapłacenie faktur za media. Analogicznie jak ktoś "uprawia" hazard przy użyciu gotówki powinien trzymać przy sobie tylko tyle ile potrzebuje na niezbędne wydatki, a resztę na koncie lub lokacie na przykład.
OdpowiedzUsuńPolecam Klinikę Moje Życie . Najlepsi terapeuci, którzy pomagają w walce z różnymi uzależnieniami. Warto im zaufać!
OdpowiedzUsuńBardzo dobre.
OdpowiedzUsuńBardzo dużo osób niestety nie zdaje sobie sprawy z tego, że od hazardu również można się dość mocno uzależnić. Na pewno w ośrodku takim jak https://detoksfenix.pl/ osoby uzależnione mają możliwość uzyskania bardzo skutecznej pomocy w walce ze swoimi słabościami.
OdpowiedzUsuńW hazardzie pomiędzy rozrywką, a uzależnieniem jest bardzo cienka linia, którą niestety można łatwo przekroczyć. Czasem nawet osoby odporne na takie czynniki mogą popaść w uzależnienie, dlatego może warto przeczytać sobie wcześniej na ten temat tutaj uzaleznienieodhazardu.pl
OdpowiedzUsuńJestem pod wrażeniem. Bardzo fajny artykuł.
OdpowiedzUsuńJak dla mnie świetny wpis. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńJa przede wszystkim obstawiam meczy piłki nożnej i traktuję to jako hobby. Tym bardziej, że jeśli gram u bukmachera https://www.iforbet.pl/zaklady-bukmacherskie to jestem pewna tego, że posiadając taką garść statystyk mogę tak spędzić fajnie czas.
OdpowiedzUsuńFajnie to wszystko zostało tu opisane.
OdpowiedzUsuńCzy wiesz, że terapia online jest równie bezpieczna jak tradycyjna? Wszystkie rozmowy są poufne i chronione odpowiednimi zabezpieczeniami. Na stronie https://psycholog-ms.pl/psycholog-online/ dowiesz się więcej na ten temat. Pamiętaj, że zdrowie psychiczne jest kluczowe dla Twojego ogólnego samopoczucia.
OdpowiedzUsuń